Microsoft Dynamics 365 Business Central jest jednym z najpopularniejszych współcześnie systemów ERP dla małych i średnich firm. Z powodzeniem używają go firmy na całym świecie. Jednak ogromny wpływ na jego obecny kształt miały systemy, które zastąpił - Navision i Microsoft Dynamics NAV. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które stanowią swoistą podwalinę dla dzisiejszych systemów ERP.

Krótka historia Navision

Cofnijmy się do połowy lat 80. ubiegłego wieku. Konkretniej do roku 1986. Właśnie wtedy na rynku pojawiło się pierwsza wersja oprogramowania księgowo-finansowego o nazwie Navigator. Stworzyła je duńska firma Navision Software. Oprogramowanie, początkowo oferowane głównie na rynkach duńskim i niemieckim oraz na Islandii, po pięciu latach zmieniło nazwę na Navision. Zmiana ta zbiegła się w czasie z jego szerszym wejściem na rynek międzynarodowy. Za kolejny przełom w rozwoju narzędzia można uznać wprowadzenie pierwszej wersji z interfejsem graficznym użytkownika, dostosowanej do Windows 95. A jak wygląda obecność Navision na rynku polskim? Na debiut systemu w naszym kraju trzeba było poczekać do roku 1999. Wówczas otwarto polski oddział firmy Navision Software. W tym samym roku pojawiła się polska wersja systemu: Navision Financial PL 2.00.

Od Navision do Business Central

Microsoft wchodzi do gry i przedstawia Dynamics NAV

W roku 2002 doszło do przejęcia Navision Software przez informatycznego giganta - Microsoft. Duńska firma została przemianowana na Microsoft Business Solutions. Kolejnym ważnym wydarzeniem był gruntowny rebranding oferowanego systemu ERP w roku 2005. To właśnie wtedy nazwa Navision przeszła do historii, a na rynku pojawił się Microsoft Dynamics NAV. Przez kolejne dwanaście lat system był często aktualizowany, by jak najlepiej sprostać oczekiwaniom rynku i szybkiemu rozwojowi technologicznemu.

Oprogramowanie Microsoft spełnia spore wymagania firm w branży produkcyjnej

Szybki rozwój Microsoft Dynamics NAV

Jak wyglądały zmiany w kolejnych wersjach Microsoft Dynamics NAV? W wersji z 2009 roku za jedną z ważniejszych funkcjonalności uznano Rolę Użytkownika (Role Center). Pozwalała ona na zorganizowanie środowiska pracy każdego z użytkowników tak, by najczęściej używane opcje były zawsze pod ręką. Z kolei te, z których dany pracownik nie korzystał, były ukryte. Rok 2012 (Dynamics NAV 2013) przyniósł między innymi rozwój środowiska raportującego i duży wybór różnych typów prezentacji danych. Pojawił się także Klient sieci Web, umożliwiający dostęp do danych Microsoft Dynamics NAV przez przeglądarkę internetową. Wersja Dynamics NAV 2015 to początek ery mobilności - pojawiło się rozwiązanie na tablety. Microsoft Dynamics NAV 2016 przyniósł między innymi integrację z systemem CRM, a rok później pojawiły się rozwiązania takie jak Cortana Intelligence, Microsoft Flow i PowerApps. To oczywiście tylko wybrane funkcjonalności, jednak częstotliwość wprowadzania zmian jasno pokazuje, że Microsoft podszedł do rozwoju swojego systemu klasy ERP bardzo poważnie.

Nav 2013, Nav 2015, Nav 2017, wersja Microsoft

Dla kogo były przeznaczone Navision i Microsoft Dynamics NAV?

Omawiane systemy ERP to rozwiązania adresowane do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Co dokładnie to oznacza? Według unijnych wytycznych za małe firmy uznaje się organizacje zatrudniające między 10 a 50 osób (poniżej 10 zatrudnionych mówimy o mikroprzedsiębiorstwach) i mające obroty lub sumę bilansową poniżej 10 milionów euro. Z kolei średnie firmy to te, których zatrudnienie mieści się poniżej 250 osób i nie przekraczają 50 milionów euro obrotu lub 43 milionów euro sumy bilansowej. Według "Raportu o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" z roku 2021, w kraju funkcjonowało około 2,2 miliona firm. Zdecydowaną większość, bo aż 99,8%, stanowiły przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Potencjalnych użytkowników systemów ERP zatem nie brakuje.

Jak wyglądało licencjonowanie Dynamics NAV?

Oprogramowanie dostępne było w ramach różnych licencji, różniących się funkcjonalnością oraz oczywiście ceną. Klienci zainteresowani oprogramowaniem Microsoft mieli do wyboru:

  • licencję wieczystą (na serwer). Dawała ona możliwość bezterminowego dostępu do systemu. Jedna licencja pozwalała na korzystanie z systemu jednemu użytkownikowi w danym momencie.
  • subskrypcja miesięczna. Opłata licencyjna była naliczana miesięcznie dla każdego użytkownika nazwanego. Klienci mogli wybierać pomiędzy dwoma typami użytkowników tj. Limitowany Użytkownik i Pełny Użytkownik.
System ERP ułatwia rozliczenia, planowanie zakupów i kontrolę dostawców

Co oferowały Navision i Microsoft Dynamics NAV?

Zarówno Navision, jak i późniejszy Microsoft Dynamics NAV oferowały szereg funkcjonalności z zakresu finansów, księgowości, obsługi magazynów, produkcji. Pozwalały na lepsze planowanie zakupów i dystrybucji, zarządzanie parkiem maszyn, łatwiejsze i szybsze rozliczenia z kontrahentami, usprawniały pracę magazynu i ułatwiały kontrolę dostawców w czasie rzeczywistym. To czyniło je kompleksowym rozwiązaniem, sprawdzającym się w firmach z wielu branż. Wśród najważniejszych funkcji Microsoft Dynamics NAV wymienić należy:

  • zarządzanie finansami;
  • zarządzanie łańcuchem dostaw;
  • zarządzanie zasobami ludzkimi;
  • zarządzanie magazynem;
  • zarządzanie produkcją.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Microsoft Dynamics NAV był stale rozwijany, a kolejne wersje wzbogacano o nowe funkcje, rozszerzając możliwości systemu. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Dynamics NAV należał do rodziny Microsoft. Duży nacisk położono na możliwość integracji systemu z innymi rozwiązaniami tego producenta: np. Office 365 (dziś Microsoft 365), Azure SQL, Power BI czy systemem CRM. Fakt, że Dynamics NAV należał do rodziny Microsoft w znaczący sposób ułatwiał obsługę systemu przez użytkowników znających inne programy tego producenta, takie jak Outlook czy Excel. Warto również podkreślić, że Microsoft Dynamics NAV pozwalał na tworzenie modyfikacji, co czyniło go idealnym wyborem dla firm szukających systemu umożliwiającego szybkie dostosowywanie do indywidulanych potrzeb. W skrócie polegało to na wprowadzaniu zmian w systemie ERP, dzięki którym stawał się on lepiej dopasowany do wymagań konkretnych firm. Klienci szukający elastycznego oprogramowania szybko docenili możliwość dopasowania systemu do własnych potrzeb.

Interfejs Nav 2013 Nav 2015 Nav 2017

Podsumowując, Dynamics NAV stanowił system klasy ERP oferujący wszystkie niezbędne do zarządzania firmą z sektora MŚP funkcjonalności. Najważniejsze cechy Microsoft Dynamics NAV to:

  • stałe dopasowywanie systemu do dynamicznych zmian zachodzących w świecie biznesu;
  • możliwość wykorzystania jednego systemu przez praktycznie wszystkie działy firmy dzięki różnym modułom;
  • integracja z innymi rozwiązaniami Microsoft, np. Office 365;
  • dostępne wersje przeglądarkowe i na urządzenia mobilne;
  • szybki i łatwy proces implementacji systemu.

Jednak w roku 2018 Microsoft przeprowadził kolejną zmianę - system Microsoft Dynamics NAV został zastąpiony przez Dynamics 365 Business Central.

Dynamics 365 Business Central zastępuje Microsoft Dynamics NAV

Obecnie Dynamics 365 Business Central to najszybciej rozwijający się system ERP na świecie. Wybierany jest przez przedsiębiorstwa, które poszukują łatwego w obsłudze, szybkiego do implementacji narzędzia mającego realny wpływ na rozwój firmy. System pozwala na sprawne wykorzystanie nowych możliwości biznesowych. Ale jak doszło do tego, że zastąpił Dynamics NAV? Zwiastunem prac nad Business Central było wprowadzenie nowej strategii Microsoft dla rozwiązań działających tylko online. Rozpoczęto prace nad wersją Dynamics NAV, której nadano kod Madera, a później Tenerife. Wreszcie, w 2018 roku światło dzienne ujrzała nowa wersja systemu: Dynamics 365 Business Central. Początkowo nazwa ta obejmowała tylko rozwiązanie chmurowe, docelowo jednak objęła wszystkie rozwiązania z rodziny Microsoft Dynamics. Tym samym Microsoft Dynamics NAV podzielił losy Navision i przeszedł do historii.

Twoja firma korzysta z Dynamics NAV i szukasz partnera, który pomoże Ci przejść do najnowszej wersji Business Central? A może dopiero przygotowujesz się do wdrożenia ERP? Zobacz, jak powinno wyglądać profesjonalne podejście do procesu wdrożenia: https://nav24.pl/uslugi/wdrozeniowe/.